Talouskuri(mus) – Hyvä ja paha!

Pienistä summista syntyy isoja säästöjä.IMG_4972

Kuinka usein haksahdammekaan ostamaan kun halavalla sai, kuten Sulo Villeeni aikoinaan? Ostamme pieniä asioita usein, eripaikoista, ja luulemme säästävämme ostaessamme edullisinta. Yhdestä kaupasta saa kahvipaketin edullisemmin, toisesta kaupasta saa nitojan halvemmalla ja kolmannesta kaupasta taas saa tulostuspaperia edullisesti. Säästettiinkö? No ei. Miten se on mahdollista, vaikka halavalla ostettiin?

Oletko koskaan ajatellut että jokaisesta yksittäisestä ostoksesta tulee kirjanpitokuluja, pankinkuluja, matkakuluja, kuluu aikaa (jonka aikana sinä olisit voinut myydä omia palveluitasi) ja niin edelleen.

Kuulostaako tutulta: Tarjoat yrittäjäkaverille kahvit tai lounaita silloin tällöin, tarjoat pieniä juttuja sinne ja toisia tänne. Summat ovat pieniä: 2 €, 5 €, 10 €, 1 €, 3 € ja muutaman kerran kuussa… Ja yhtäkkiä huomaatkin että tililtä ovatkin rahat loppu, vaikka et oikeastaan ostanut paljon mitään. Vain halavalla pienissä erissä.

Siinä raossa pitäisi huomata, että yhtäkkiä onkin kertynyt aika suuri summa näistä pienistä ostoksista ja sinne tänne säntäilyistä, vaikka kuvittelit, että vain pienesti ostamalla säästät. Ethän laittanut menemään edes suuria summia, ostit aina vain sieltä mistä halvimmalla sai! Yritystoiminnassa tämä ei kuitenkaan ole se viisain vaihtoehto pidemmässä juoksussa, josko lyhyessäkään. Raha-asioita kannattaa siis opetella alusta saakka ajattelemaan tarkasti. Punnitsemaan ja miettimään.

Mikä neuvoksi?

Ostaa mahdollisimman paljon asioita yhdestä paikasta jolloin säästät ajassa, sekä kilometreissä ja niiden kuluissa ynnä kirjanpitokuluissa. Jatkuvasti pieniin asioihin “tuhlailu” kostautuu ennenpitkää huomaamatta ja silloin voit olla jo liemessä. Opettele siis pitämään säästökuuria ja osta vain sitä mitä oikeasti tarvitset, keskitetysti yhdestä paikasta, etenkin sillon kun rahaa ei ole liiaksi asti. Kenelläpä olisi ja toisaalta, ei tiedä milloin tarvitset ylimäärästä kassaa ylimääräisiin menoihin. Älä siis elä kokoajan talouden kanssa veitsen terällä.

Toki aina välillä on punnittava “tuhlaamista” markkinoinnin ja kehittämisen kannalta. Toisinaan on tarjottava yhteistyökumppaneille pullat, toisinaan liikelounas, toisinaan ostettava isoja eriä jotain menevää tuotetta jos sen erityisen halvalla saa ja sitä kannattaa oikeasti varastoida. Kaikki tämä edellyttää siis aina bisnesharkintaa, mistä Timo Ropekin kirjoitti Bisnesäly kirjassaan.

Etenkin aloittavan yrityksen on yleensä aina hankittava monenlaisia asioita alkuun, jotta ne alkaisivat tuottaa ennen pitkää. Mieti kuitenkin aina, tuottaako ostoksesi jollain aikavälillä tulosta yrityksesi kassaan ja minkä verran, onko se riittävästi? Myös jo jonkin aikaa yrittäneen on hyvä välillä pitää kulukuuria ja karsia pois turhia menoja, pihistellä ja järkeistää. Kunhan taas et säästä itseäsi kuoliaaksi.  Siinäpä sitä onkin opettelemista ja pohtimista, jokapäivä, myös meillä pidempäänkin toimineilla yrittäjillä.

Mistä sinä voisit säästää tänään?

Jos kaipaat apuja, varaa sparraus, katsotaan näitäkin yhdessä.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Lisää luettavaa

Sparraajat apunasi!

Sparraajat apunasi! Vaikka Sanna lähti palkkatöihin, niin sparrausta saa edelleen! Upeat sparraajamme ovat apunasi, päänä ja olkapäänä. Muista myös uusi Rohkasu.fi palvelu sekä tuttu YritysMuuntamo.

Lue lisää

Rohkasu.fi palvelu on nyt avattu!

Rohkasu.fi palvelu on nyt avattu! Luuletko ettet pysty? Tiedän että pystyt! Anna Sannan auttaa! Rohkasu.fi palvelu on nyt auki. Kun kaipaat pientä tai isompaa rohkaisua

Lue lisää
Redesan logo

TIEDOTE

Redesanin toimintaa on supistettu
ja sivuston sisältöjä ja toimintoja on karsittu jonkin verran . 

Kannattaa kuitenkin vilkaista, mitä kaikkea hyödyllistä jätimme jäljelle!

Kirjaudu tilillesi

Tilaa Redesanin uutiskirje

Haluatko saada bloggauksemme ja vinkkimme suoraan sähköpostiisi? Tilaa uutiskirjeemme ja liity joukkoon – voit poistua milloin vain haluat. Tilaajana saat etuja mm. verkkokoulutuksiimme! Tilaajalahjana 20 € ostokuponki!