Hullua panostaa markkinointiin!

Tämä kirjoitus on julkaistu Fennian ja Suomen Yrittäjien yhteisessä Yrittäjähuoltamossa 2.7.2014 


Hullua panostaa markkinointiin!

Muistan kun aikoinaan merkanttiopinnoissa ja myöhemmin merkonomiopinnoissa käytiin läpi markkinointia ja siihen tarvittavia rahamassoja. Muistan ajatelleeni tuolloin alle parikymppisenä untuvikkona, että aika typerältä ja tarpeettomalta tuntuu laittaa rahaa johonkin niin tarpeettomaan kuin markkinointiin. Vielä jopa 10-20% koko vuotuisesta liikevaihdosta. Mitä järkeä on maksaa ilmasta? Eikö riittäisi että vain myytäisi asiakkaille tuotteet, turhanpäiväisen markkinoinnin sijaan? Säästyisi rahaa muihin ostoihin ja jäisi omaan taskuun enemmän…

Mutta eihän tässä olekaan mitään järkeä!

Tämä vanha juttu tulee monesti mieleen opettaessani markkinointia tuoreille yrittäjille, sillä tänään tiedän miten homma toimii käytännössä, mikä kannattaa ja mikä ei. Miksi markkinointi on niin tärkeää. Tänä päivänä vuosia viisaampana ja kokemuksia rikkaampana tiedän että markkinointi on aivan välttämätöntä yrityksessä myyntiponnistelujen ohessa minkä tahansa tuotteen tai palvelun kanssa. Markkinointi on myyntiä, myynti on markkinointia. Ilman markkinointia, esilläoloa, ei kukaan tiedä loistavista tuotteistasi tai palveluistasi.

markkinointi_porras

Kaava menee näin:

  1. Keksit uuden tuotteen tai palvelun – Kukaan ei tiedä siitä mitään, eikä siis osaa etsiä
  2. Markkinoit hiukan – jokunen saa tietää tuotteestasi
  3. Markkinoit lisää – useampi tietää ja tuntee jo tuotteesi
  4. Puheet ja markkinointi tuotteesta – asiakkaalle syntyy mielikuva mitä rahalla saa
  5. Markkinointia, artikkeleita, puheita – asiakasta alkaa kiinnostaa hankkia tuote
  6. Lisää viestintää – lisää uskottavuutta, asiakas haluisi ostaa tuotteen
  7. Ajan kanssa, jatkuvan viestinnän tuloksena, asiakkaan tarpeen kohdatessa syntyy kauppa. Ennekuin lopullinen kauppa tapahtuu, on vieläkin vaadittu markkinointia tuotteesta oikealla hetkellä. Eihän asiakkaalla ole tarve yllä jatkuvasti.

Koko tähän prosessiin menee lähes aina aikaa. Totta kai poikkeuksia on, mutta ”nyrkkisääntönä” tuntemattomasta tilanteesta kauppaan aikaa kuluu yleensä vähintäänkin vuosi. Riippuen siitä miten paljon ja eritavoilla ole markkinointia tehnyt. Miten paljon olet jaksanut pitää ääntä.

Ennen sanottiin että markkinointiin sijoitetun rahan arvo moninkertaistui tietyllä ajalla, mutta tänä päivänä oleellisinta ei ole raha mitä markkinointiin sijoitat vaan aika ja pitkäjänteisyys. Ei yksi ilmoitus siellätäällä, ei somekanavan avaaminen ja päivitys kerran kuussa, ei käyntikortit taskussa eikä päivittämättömät nettisivut. Tarvitaan enemmän, pitkäjänteisesti.

12-kohdan muistisääntö näkyvyyteen:

  1. Säännöllisyys
  2. Toistot, toistot, toistot
  3. Erottuvuus
  4. Jalkatyö
  5. Asiakaspalvelu
  6. Oma linja
  7. Verkottuminen
  8. Pitkäjänteisyys
  9. Usko omaan tekemiseen
  10. Yhdessä tekeminen
  11. Inhimillisyys
  12. Pieni breikki väliin välillä.

Mieti siis missä asiakkaasi ovat ja mene sinne. Ole hereillä ja kokeile erilaisia ratkaisuja. Se mitä muut tekevät, ei välttämättä ole sinulle oikea tapa. Uskalla siis tehdä omia ratkaisuja ja pidä niistä kiinni. Muista myös huilata aivoja välillä. Kääntää nappulan 0-asentoon ja latautua.

Hyvää markkinoinnillista ja myynnillistä kesää! sanna_jylanki

t. Sanna Jylänki, yrityssaprraaja Redesan Oy

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Lisää luettavaa

Sparraajat apunasi!

Sparraajat apunasi! Vaikka Sanna lähti palkkatöihin, niin sparrausta saa edelleen! Upeat sparraajamme ovat apunasi, päänä ja olkapäänä. Muista myös uusi Rohkasu.fi palvelu sekä tuttu YritysMuuntamo.

Lue lisää

Rohkasu.fi palvelu on nyt avattu!

Rohkasu.fi palvelu on nyt avattu! Luuletko ettet pysty? Tiedän että pystyt! Anna Sannan auttaa! Rohkasu.fi palvelu on nyt auki. Kun kaipaat pientä tai isompaa rohkaisua

Lue lisää
Redesan logo

TIEDOTE

Redesanin toimintaa on supistettu
ja sivuston sisältöjä ja toimintoja on karsittu jonkin verran . 

Kannattaa kuitenkin vilkaista, mitä kaikkea hyödyllistä jätimme jäljelle!

Kirjaudu tilillesi

Tilaa Redesanin uutiskirje

Haluatko saada bloggauksemme ja vinkkimme suoraan sähköpostiisi? Tilaa uutiskirjeemme ja liity joukkoon – voit poistua milloin vain haluat. Tilaajana saat etuja mm. verkkokoulutuksiimme! Tilaajalahjana 20 € ostokuponki!