Tietoturvaa!

Tietoturvaa!tietoturva

Digitalisoituvassa maailmassa on entistä enemmän kiinnitettävä huomioita tietoturvaan. Lähes jokainen meistä kantaa älypuhelinta ja siinä paljon tietoa mukanaan. Yksi iso riski on jo siinä, että unohdat puhelimesi paikkaan, josta se joutuu vääriin käsiin. Olethan siis muistanut laittaa lukitukset puhelimeesi?

Riskinä ovat myös yleiset, suojaamattomat WLAN-verkot, eli langattomat verkot. Pitkäkyntisen on niistä helpompaa päästä laitteeseesi käsiksi. Heikkolenkki tietoturvassa on myös ohjelmistojen päivittämättömyys. Ja salasanat: muistathan myös vaihtaa niitä välillä, äläkä käytä liian arvattavia salasanoja. Varmuuskopiot myös usein unohtuvat. Ottaisin niitä mahdollisimman usein, jopa päivittäin. Pidä siis ainakin nämä perusasiat kunnossa?

Tietoturva ei ole tekniikka-, vaan asennekysymys. Mitä näytän, mitä puhun, missä puhun ja kirjoitan. Mitä ei saa kertoa ja mitä saa.

Mutkikasta, vaikeaa, monitahoista… Kyllä, ei ole ihan helppoa, mutta tekniikka auttaa sinua kyllä näissäkin asioissa ja jos et itse osaa, pyydä apua. Tee-se-itse ei välttämättä ole hyvä juttu tässä aiheessa.

Mieti myös hiukan suunnitelmaa, entä jos jotain sattuu? Ja tiesitkös, että nykyisin on saatavana myös vakuutuksia tietoturvaan? Mutta silloinkin perusasiat on ensin oltava kunnossa.

EU:n uusi tietosuojalaki, GDPR, astuu voimaan 25.5.2018 ja yritysten on alettava reagoida tähän jo nyt. Mutta miten? Tiedosta, että tämä koskee myös pieniä yrityksiä, ei vain isoja tahoja.

Aina kun säilytät muita koskevia tietoja, on sinun oltava vastuullinen turvallisuusasioissa. Ja jokaisella yrityksellähän on asiakkaiden tietoja! Entäs jos asiakkaasi haluaa poistattaa omat tietonsa, onnistuuko?

Foliohattu ei kuitenkaan useimmiten ole tarpeen. Tekniikasta on lopulta kuitenkin enemmän hyötyä kuin haittaa, mutta tietoinen pitää olla mitä tekee ja missä ja miten. Seuraa uutisia ja kysy apuja osaajilta. Meillä on tänäpäivänä tekniikan avulla enemmän mahdollisuuksia, kuin koskaan ennen ja siksi jaksaakin hyväksyä enemmän pohdittavaa myös turvallisuusasioihin.

tietosuojaasetus

Lopulta useimmiten ihminen on se heikompi lenkki, heikompi kuin tekniikka. Koetetaan siis pysyä kärryillä mukana!

Julkaisemme piakkoin myös pienyrittäjän tietoturvaan liittyvän peruskoulutuksen. Tilaa uutiskirje ja pysy kärryillä!

Lukaise myös tämä Viestintäviraston selkeä juttu aiheesta.

Turvallisesti tekniikan kanssa!

Sanna Jylänki

PS. Jos kaipaat apua, Tekniikkasparraus auttaa alkuun!

 

 

 

 

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Lisää luettavaa

Sparraajat apunasi!

Sparraajat apunasi! Vaikka Sanna lähti palkkatöihin, niin sparrausta saa edelleen! Upeat sparraajamme ovat apunasi, päänä ja olkapäänä. Muista myös uusi Rohkasu.fi palvelu sekä tuttu YritysMuuntamo.

Lue lisää

Rohkasu.fi palvelu on nyt avattu!

Rohkasu.fi palvelu on nyt avattu! Luuletko ettet pysty? Tiedän että pystyt! Anna Sannan auttaa! Rohkasu.fi palvelu on nyt auki. Kun kaipaat pientä tai isompaa rohkaisua

Lue lisää
Redesan logo

TIEDOTE

Redesanin toimintaa on supistettu
ja sivuston sisältöjä ja toimintoja on karsittu jonkin verran . 

Kannattaa kuitenkin vilkaista, mitä kaikkea hyödyllistä jätimme jäljelle!

Kirjaudu tilillesi

Tilaa Redesanin uutiskirje

Haluatko saada bloggauksemme ja vinkkimme suoraan sähköpostiisi? Tilaa uutiskirjeemme ja liity joukkoon – voit poistua milloin vain haluat. Tilaajana saat etuja mm. verkkokoulutuksiimme! Tilaajalahjana 20 € ostokuponki!